• SVE VIJESTI

Nije sekta, ali potreban oprez! Sa profila "Teta" djeci stižu poruke koje navode na otuđenost i samoubistvo

Foto: screenshot HAKOM YouTube

Podgorička policija dobila je krivičnu prijavu roditelja maloljetnog djeteta povodom komunikacije na društvenim mrežama, koju otpočinje profil pod imenom "Teta", sa koga se djeci šalju poruke koje ih navode na otuđenost, povučenost i ideje o sumoubistvu. Iz Uprave policije Portalu RTCG potvrđeno je da jedinica za sajber kriminal ispituje pomenuti profil.

Takođe, kako je saopšteno portalu RTCG, škole su informisane da ukoliko nastavnici i roditelji primijete drastične promjene u ponašanju djece odmah o tome obavijeste policiju. 

Sa profila pod imenom "Teta" djeci se šalju poruke uglavnom religioznog karaktera, koje ih navode na otuđenost, povučenost i ideje o samoubistvu. Majka jedne od djevojčica koje su dobile takve poruke obratila se policiji krivičnom prijavom. 

Podsjetimo, u martu ove godine iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije ukazali su kako je u Crnoj Gori kriminal na internetu u ozbljnom i stalnom porastu.

Savjet je preporučio direktoru Uprave policije, ministru unutrašnjih poslova i Vladi da se hitno, bez daljih odlaganja, pristupi jačanju kapaciteta Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala u sklopu dosadašnjeg Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. 

Policija je saslušala roditelje djevojčice kojoj je nepoznata osoba slala poruke s profila Teta. Iz policije su istakli da nije riječi ni o kakvoj sekti ili udruženju koje bi natjeralo djecu na samoubistvo ili samopovređivanje. Ipak, poručuju da će nastaviti da provjeravaju sve informacije o ovom slučaju, a roditelje savjetuju da svakodnevno budu upoznati s komunikacijom najmlađih na internetu.

Policija nastavlja da ispituje profil s kojeg su, maloljetnoj osobi slate poruke navodno religioznog karaktera. Saslušali su roditelje djevojčice koji su im prijavili slučaj, a zatražiće i od kolega iz inostranstva sve informacije o profilu. Međutim, poručuju građanima da ne brinu.

"Ne radi se ni o kakvoj sekti, ne radi se nikakvom udruženju koje bi jednostavno natjeralo djecu da izvrše neku štetu protiv sebe odnosno da izvrši samoubistvo i da se samopovređuju, radi se jednostavno samo o povjerenju koje je maloljetno lice iz Crne Gore steklo u jednu osobu koju je upoznalo posredstvom društvenih mreža", saopštio je Jakša Backović iz Uprava policije.

Ipak, to ne umanjuje obavezu roditelja da budu upoznati na koji način djeca koriste internet.

"Da jednostavno pričaju sa svojom djecom i da jednostavno obrate pažnju ukoliko njih dijete počne drugačije da se ponaša il pokazuje neka devijatna ponašanja", poručio je Backović.

Stručnjaci upozoravaju da se nikada ne zna u kojem smjeru može otići komunikacija s nepoznatom osobom u virtuelnom svijetu.

"Ukoliko roditelj ne prati šta je ono što dijete radi na netu, koje to stranice posjećuje, onda definitivno da tu postoji neki problem između roditelja, djeteta", kazala je psihološkinja i psihoterapeutkinja Anđela Šćekić-Todorović.

"Primijećeno je da djeca imaju više povjerenja u nepoznate osobe koje srijeću posredstvom društvenih mreža i na društvenim mrežama nego u svoje roditelje", kazao je Backović.

Zato roditelji sa djecom moraju da grade odnos bez straha.

"Jer ako se nešto dešava što ne bi trebalo, ako ga neko uznemirava preko interneta, a dijete ćuti i trpi zbog straha od reakcije roditelja, onda imamo još veći problem", napominje Šćekić-Todorović.

Internet je nezaobilazno sredstvo komunikacije koje ne poznaje granice, a to može da donese i probleme. Prema podacima iz Uprave policije, najveće opasnosti koje vrebaju djecu na internetu, dolaze iz inostranstva.

Izvor: RTCG

Коментари

SHN STAV

PREVODILAC

ARHIVA

Прикажи више

PRATITE SHN