• SVE VIJESTI

Škole u Srbiji sve više za zabranu trenerki, helanki i vraćanje uniformi. Većina podržava ali da pravila važe za sve


Počela je nova školska godina i mnogi direktori škola dali su jasne instrukcije učenicima, roditeljima, ali i zaposlenima koji odjevni predmeti su zabranjeni da se nose u školi. Među prvima je na svom sajtu kodeks oblačenja istakla Trinaesta beogradska gimnazija i izazvala buru komentara među učenicima i roditeljima. Ima onih koji ih podržavaju, drugima smetaju što su se među nepoželjnom garderom našle trenerke i dukserice sa kapuljačom.

Roditelji kažu da je mnogo veći problem što se škola pretvorila u modne piste poznatih brendova i da su podsmjehu izložena djeca člije porodice ne mogu da priušte skupu garderobu.

I dok se polemika ne stišava, direktor Trinaeste beogradske gimnazije Bojan Vučković za Euronews Srbija kaže da su postigli željeni cilj - prvog dana škole skoro svi učenici došli su pristojno odjeveni, izuzev nekoliko "buntovnika". Oni će imati rok do polovine septembra da se prilagode, u suprotnom nakon dva upozorenja slijedi smanjenje ocjene iz vladanja.

Roditelji uglavnom nemaju ništa protiv kodeksa oblačenja, ali su stava da on treba da se usaglasi na nivou svih škola, a ne da u jednoj neki odjevni predmet bude zabranjen, a u drugoj može da se nosi. Takođe, navode da pravila pristojnog odjevanja moraju da važe za sve u školi - za učenike, ali i nastavnike.

Direktor Trinaeste beogradske gimnazije kaže da je ovo prvi put da jasno postavljaju granicu šta spada u neprimjereno odjevanje za školu. Navodi da su i prethodnih godina opominjali učenice kada dođu u kratkim majicama, golih stomaka ili u šortsu na čas. Dešavalo se, ponekad, i da ih vrate kući da se presvuku.

"Ove godine smo odlučili da pred početak školske godine istaknemo šta je zabranjeno nositi u školu. Očekujem podršku roditelja, ali i da Školski odbor sve to usvoji sredinom septembra. Dve nedjelju će i đaci imati vremena da se prilagode, a onda oni koji nastave da dolaze u školu neprikladno obučeni nakon dva upozorenja dobiće smanjenje ocjene iz vladanja", kaže Vučković.

Navodi i da je "prijatno iznenađen" da su prvi dan škole skoro svi đaci došli pristojno odjeveni. 

"Bio sam zapanjen, skoro svi su bili obučeni kako treba. Bilo je nekoliko buntovnika koji malo tjeraju inat, ali to smo očekivali. Ovdje su roditelji imali ključnu ulogu. Vidjeli su u medijima, prenjeli djeci. Kada imamo dobru saradnju sa roditeljima sve je moguće", priča on.

A među garderobom koja se smatra nepristojnom za tu školu spadaju: kratke pantalone i bermude, trenerke, majice sa bretelama, kapuljače, kratke majice koje otkrivaju stomak i helanke.

Polemiku na mrežama najviše je izazvala zabrana trenerki u školi. Vučković kaže da su prije korone đaci malo nosili trenerke u školi, ali da je to "eksplodiralo" poslije korone.

"Skoro svi su nosili trenerke. Tokom korone imali su nastavu kod kuće i onda su pored kompjutera u trenerci. Kada je prestala korona, oni su se tako vratili u škole. Izgledalo je kao da su pošli na stadion ili u teretanu, a ne u školu", priča on.

Roditelji: Isti kodeks oblačenja u svim školama

Roditelji uglavnom podržavaju kodeks oblačenja u školama, ali ističu da on mora biti isti za sve obrazovne ustanove, a ne da u jednoj bude zabranjena trenerka, a u drugoj to je prihvatljivo odjevanje.

Dodaju i da kodeks oblačenja mora da važi za sve, kako za učenike, tako i za roditelje, nastavnike i sve zaposlene u školi. 

"Ne može se očekivati od đaka da ne dolazi u majici na bretele ili kratkoj suknji, a da to bude prihvatljiva garderoba za nastavnike. Kodeks oblačenja treba da postoji, da učimo djecu kako se oblačimo u određenim situacijama - kada ideš u školu, kada posjećuješ neku instituciju, kada kreneš u šetnju. Međutim, to treba da se uredi na nivou države i da bude isto za svaku školu. Ne može svaka škola ponaosob", kaže Gordana Plemić iz udruženja Roditelj.

"Hajde da vidimo šta je problem kod trenerke - kapuljača ili oznake na trenerci. Ne možemo da pravimo kodekse koji će da izazovu više otpora nego razumijevanja", navela je ona.

A oznake brendova na garderobi učenika danas predstavljaju jednu od najvećih tačaka polemike. Ovih dana cirkuliše onlajn peticija, koju je pokrenula grupa roditelja, da se u jednoj prestoničkoj školi uvede uniforma, zbog sve većih socijalnih razlika.

Đaci masovno koriste aplikacije za skeniranje garderobe, kako bi vidjeli "koliko košta autfit". Učenici čiji roditelji nemaju mogućnosti za skupu garderobu, ili kupuju kopije brendova, izloženi su podsmjehu vršnjaka, psihičkom nasilju. 

Šarčević: Socijalne razlike sve veće

Jedan od najvećih zagovornika uniformi u školi bio je bivši ministar prosvjete Srbije Mladen Šarčević. On za Euronews Srbija kaže da su danas socijalne razlike sve veće, a da one u školi, među djecom, ne smiju da budu toliko vidljive. Uniforme brišu socijalne razlike, ali i smanjuju nasilje u školama.

Kaže da mu je drago što sada "sazrijeva" sve ono za šta se zalagao dok je vodio resor prosvjete, da mnogi sada shvataju zašto su uniforme važne. One su odavno našle svoje mjesto u Norveškoj, Francuskoj i mnogim drugim zemljama u svijetu.

"Uspio sam u mandatu da u oko 60 odsto škola uvedemo uniforme. Da je bilo kontinuiteta u sprovođenju te politike danas bi bili na 80 do 85 odsto škola sa uniformama. Govorili su 'to košta, to je skupo'. Košta više kada roditelji kupuju djetetu duks za školu. Pokrenuli smo akciju da sve tekstilne škole šiju uniforme, da se kupi materijal. Išli smo na to da se formiraju đačke zadruge", priča Šarčević.

Objašnjava da je uvođenje uniforme pedagoška mjera, a ne samo da se brišu socijalne razlike. . 

"Podržavam uvođenje đačkih uniformi. To može biti veoma stilizovano. Odluka za škole koje su uvele uniforme bila je da to budu majice, duksevi. Naravno saglasnost moraju da daju nastavničko vijeće i savjet roditelja. Moja je bila preporuka da se formira opštinski Savjet roditelja da bi se prevazišle slabosti ovih školskih, jer na njih mogu da utiču direktor škole i mnogi drugi", naveo je Šarčević.

Dvorišta škola u Beogradu danas više liče na modne piste poznatih brendova. Djeca nose skupe rančeve, firmirane majice, trenerke, dukseve, patike. Garderoba učenika često prevazilazi finansijske mogućnosti njihovih roditelja, koji su prinuđeni da rade više poslova samo da bi obezbijedili djeci da se ne razlikuju od drugih.

Izvor: Euronews Srbija

Коментари

PROMO

SHN STAV

PREVODILAC

ARHIVA

Прикажи више

PRATITE SHN