• SVE VIJESTI

Hrvatska u šengenu - mi još zatvoreniji: Moguće strože kontrole, gužve, duža čekanja. Uvodi se ETIAS sistem


Ministri unutrašnjih poslova država članica EU i šengenskog prostora odlučili su o proširenju tog prostora bez unutrašnjih graničnih kontrola na Hrvatsku. Na stolu su bili prijedlozi dvije odluke, jedne o ulasku Hrvatske, a druge o ulasku Bugarske i Rumunije, koje su odbijene, prenosi poslovni.hr

Za odluku je bila potrebna saglasnost svih zemalja EU koje su članice šengena, dok četiri vanjske članice koje su izvan EU o tome ne odlučuju. Na dva pripremna sastanka Odbora stalnih predstavnika (Corepera), prvom održanom 1. decembra i drugom juče, nije bilo primjedbi u pogledu hrvatskog članstva, piše Index a prenosi Dubrovački dnevnik.

Granice se ukidaju, ostaju samo političke

Najočitija korist od ulaska u šengensku zonu će biti ukidanje granica s Italijom, Slovenijom, Mađarskom. Naravno, politički ostaju na snazi, ali fizički sasvim nestaju. To znači da neće biti nikakvih graničnih kontrola i zaustavljanja vozila prilikom prelaska granice iz Hrvatske u Sloveniju, Italiju i Mađarsku, kao ni obratno.

Granica Hrvatske s BIH, Srbijom i Crnom Gorom će postati vanjska granica EU. U praksi već duže vremena granice Hrvatske prema tim državama funkcionišu kao vanjska granica EU pa ne bi trebalo biti previše problema s prilagodbom nakon što Hrvatska uđe u šengensku zonu.

Za putovanje u bilo koju zemlju EU neće trebati pasoš, kao ni do sada. Dovoljna će biti lična karta. Iako prekomorske teritorije Francuske, kao što su Francuska Gvajana, Guadeloupe i Martinique, ne spadaju u šengensko područje, za putovanje u njih će takođe biti dovoljna lična karta.

Norveška i Island su dio šengenskog prostora iako nisu dio EU, pa će za putovanje u i iz tih država biti dovoljna lična karta. U Švajcarsku se od 2016. može putovati s ličnom kartom, maksimalno na rok od 90 dana.

Mogle bi se pooštriti kontrole na ulazu iz BiH, Srbije, Crne Gore

Već od prije je za putovanje u Srbiju, BiH i Crnu Goru bila dovoljna samo lična karta, i to se neće promijeniti. Isto je bilo moguće za putovanje državljana tih zemalja u Hrvatsku do trenutka ulaska Hrvatske u EU. Ulaskom Hrvatske u šengensko područje će biti posebno velika kontrola pasoša jer granice Hrvatske prema Srbiji, BiH i Crnog Gori postaju vanjske granice EU.

Hrvatska granična policija postaje odgovorna za čuvanje granice same EU, a zbog toga bi se prakse kontrole na graničnim prijelazima s BiH, Srbijom i Crnom Gorom mogle pooštriti. To može značiti više čekanja, pregleda i problema prilikom ulaska iz tih država u Hrvatsku.

Situacija bi mogla postati puno gora za Srbiju jer je europska povjerenica za unutrašnje poslove rekla da bi Brisel mogao ukinuti bezvizni režim sa Srbijom nakon porasta broja migranata koji preko nje masovno ulaze u EU. Ako se to dogodi, građani Srbije će morati tražiti vizu za ulazak u Hrvatsku.

Oni koji imaju dvojno državljanstvo, moći će putovati kao svi ostali građani Hrvatske širom EU i šengena, s istim uslovima ulaska/povratka u Srbiju, BiH i Crnu Goru kao ostali državljani Hrvatske.

Uvešće se nova vrsta kontrole za države koje nisu dio Schengena

Iz Delegacije Evropske unije u Sarajevu i Evropske komisije su u avgustu ove godine najavili da će EU od maja 2023. uvesti automatizovani elektronski sistem pod nazivom European Travel Information and Authorisation System (ETIAS), koji će služiti za putovanja u šengensko područje za putnike kojima nije potrebna viza za ulazak u EU. Taj sistem će važiti za sve države koje imaju bezvizni režim s EU, što uključuje BiH, Srbiju i Crnu Goru.

ETIAS će služiti za brže i efikasnije procedure kontrole na granicama, manje birokratije, manje kašnjenja i odgađanja za putnike, bolju sigurnost, poboljšanu prevenciju ilegalnih migracija, bolju kontrolu epidemioloških rizika te efikasnije procedure upravljanja granicama.

U principu se radi o internet aplikaciji kojom će se prijavljivati ulazak u EU. Sistem će automatski provjeravati podatke iz prijave s drugim izvorima podataka EU, a odobrenje za putovanje bi se trebalo izdati u roku od nekoliko minuta.

U situacijama kada je potrebna dodatna provjera, odobrenje bi moglo potrajati i do 30 dana. Ali odobrenje ETIAS-a će biti nužno za ulazak u schengensko područje, pa tako i EU. Granična policija će ga provjeravati skupa s drugim dokumentima, na primjer pasošom.

Promjene u vazdušnom prijevozu

Posebne promjene će nastupiti po pitanju vazdušnog prijevoza, zbog čega je ulazak Hrvatske u šengensko područje po pitanju aerodroma odgođen za 26. mart. Moraće se prilagoditi brojni terminali jer će letovi koji su do sada bili međunarodni postati domaći, a tako će se tretirati i putnici iz ostalih zemalja šengenskog područja.

Time će se znatno smanjiti kontrole, što će dovesti do manje gužvi. Ujedno će se postrožiti kontrole za one koji dolaze iz zemalja koje nisu dio šengenskog područja, i u njihovom slučaju će ulazak u Hrvatsku biti sporiji.


Izvor: Dubrovački dnevnik

Коментари

PROMO

SHN STAV

PREVODILAC

ARHIVA

Прикажи више

PRATITE SHN